Vacancies

HAO support young people with disability who have moved from Romania’s institutions to apartments in the community.  That support includes helping the young person to develop their social skills, their independent living skills, find and retain employment and eventually if it’s what the young person wishes, move into their own apartment where FVB continue to provide the level of support they need.

Recrutam in Constanta!

HEALTH ACTION OVERSEAS organizatie cu activitate in domeniul furnizarii serviciilor sociale pentru persoane cu dizabilitati, recruteaza pentru proiectul ‘Labour market Employment for young Adults with a Disability - LEAD’ finantat de EEA & Norway Grants si aflat in derulare pe 36 luni:

1. SPECIALIST RELATII PUBLICE SI COMUNICARE

Program de lucru: 2h/zi, 40 h/luna

Cerinte:

  • Absolvent al invatamantului superior, de preferat in domeniile:  jurnalism sau comunicare si relatii publice;
  • Experienta in informare, publicitate si comunicare minim 3 ani;
  • Experienta in implementarea proiectelor cu fonduri europene minim 1 an;
  • Fluenta (scris/vorbit) in limba engleza;
  • Abilitati de comunicare si relationare interpersonala, organizarea resurselor si stabilirea prioritatilor.

Sarcini:

  • Responsabil cu organizarea si implementarea masurilor de informare si publicitate ale proiectului: Conferinte de lansare/inchidere, conferinte de presa, buletine informative, comunicate de presa,  alte evenimente;
  • Planifica, coordoneaza si monitorizeaza activitatea nationala de informare si publicitate din cadrul activitatilor proiectului;
  • Elaboreaza si pune in aplicare o strategie de dezvoltare a vizibilitatii proiectului;
  • Intocmeste si elaboreaza materialele /documentatia pentru promovarea proiectului.

2. VOLUNTAR - SPECIALIST ANGAJARE ASISTATA

Program de lucru: 6h/zi, 120 h/luna

Durata contractului: minim 8 luni

Cerinte:

  • student / absolvent studii socio-umane.

Responsabilitățile și sarcinile principale:

  • Identifica tineri cu dizabilitati (15 - 29 ani) si ii sprijina in procesul de angajare si incluziune sociala si profesionala;
  • Aplica instrumentele elaborate in cadrul proiectului (profil vocational, planul de actiune etc.), monitorizeaza si evalueaza parcursul serviciilor de angajare asistata oferite fiecarui beneficiar;
  • Contribuie la elaborarea unei baze de date cu persoanele din grupul tinta, implicate in activitatile proiectului;
  • Identifica angajatori, specialisti in domeniul resurselor umane si membri ai familiei tanarului cu dizabilitati, promoveaza activitatile proiectului si sprijina implicarea acestora in cadrul proiectului;
  • Participa la toate evenimentele organizate in cadrul proiectului: conferinte, intalniri, schimburi de experienta.

Avantaje / beneficii:

  • Oferirea unui context real și util de pregătire pentru profesia de specialist in angajare asistata;
  • Oferirea de materiale, instrumente și know-how pentru dezvoltarea în domeniul angajarii asistate;
  • Posibilitatea de participare la sesiuni de formare interna privind procesul de angajare asistata pentru tineri cu dizabilitati;
  • decontarea lunara a unui abonament de transport local, pe 2 linii;
  • asigurarea unui telefon de serviciu.
Persoanele interesate sunt rugate sa trimita CV + Scrisoare de intentie la adresa office@hao.org.ro pana la data de 01.08.2018.

FVB have a strict policy of NO SMOKING & NO ALCOHOL whilst working with the young people and on HAO premises.